• TurkishEnglishGermany

RİZE BEZİ

Rizebezi’nin asıl ismi Feretiko’dur. Rize bezi hint kenevirden yani kendir ipiyle el dokuma tezgahlarında dokunur. Rize bezi yüzyıllarca önce Rize’ye Kuman türkleri tarafından getirilmiştir. Rize’de el tezgahlarında üretilmesinden dolayı “Rize bezi ismiyle isimlendirilmiştir.

Farklı yerlerde Rum ve ya Gürcü kültürüne ait olduğu söylenmesine rağmen desen ve tezgah çeşitleri; ve ham maddesinin kendir olmasından dolayı tamamen Türk kültürünün ögesidir.

Rize bezi halen Rize’de el dokuma tezgahlarında dokunmaktadır. El dokuma tezgahlarındaki maliyetlerin çok pahalı olmasından dolayı el dokuma tezgahları yerini ağırlıklı olarak fabrikasyon üretime bırakmıştır. Rize’de ve ya Rize dışında fabrikasyon yöntemlerle Rize Bezi dokuması da yapılmaktadır.

Bununla birlikte Rize’nin Gündoğdu mahallesindeki Zaimoğlu Rize Bezleri fabrika satış mağazamızda el dokuma tezgahlarında Rize bezi üretmekteyiz.

 

Rize Bezi’nin ayrıntılı tarihini ve üretimini dinlemek ve görmek için sizleri Gündoğdu’daki fabrika satış mağazamıza bekliyoruz.

Adresimiz
Gündoğdu Belediyesi Karşısı Dolgu Alanı No 1 Gündoğdu/RİZE
TEL: 0 (464) 246 26 47
FAX: 0 (464) 246 26 48